TOULKY JAKO BEZDĚTNÍ

Road trip – 7 tipů co dělat a čemu se vyhnout

Protože jsem byla letos začátečník v cestování autem, nevyhnula jsem se chybám, ze kterých jsem se postupem času poučila. Snad někomu těchto 7 rad usnadní cestování, jako teď mně.

Vyhněte se cestování o prázdninách

V sezóně je sice nejlepší počasí, ale to láká i nejvíc lidí. Navíc cestování autem v červenci a v srpnu je kvůli vysokým teplotám ještě náročnější. Ceny jsou o proti mimo sezóně hodně vyšponované. Za mě květen/červen/září nejlepší.

 

Vsaďte spíš na kvalitu, než kvantitu

Když máte 5 měsíců volna, chcete vidět a stihnout všechno. I já jsem tenhle hnací motor měla. Nevěděla jsem kam se dřív vydat a tohle si ještě musím okřížkovat atd. Jasně si pamatuji jak mě chytl záchvat paniky, když jsem nemohla zaparkovat, nikde v okolí města Pisa. Všude miliony aut a lidí. To jsem tu věž prostě musela vidět, když už jedu okolo. Nakonec jsem zajela dál na nějakou pěknou louku, uvařila si večeři, přespala v místním kempu a zašla jsem si tam pěšky v 7 ráno, kdy vycházelo slunce. Město ještě spalo, prohodila jsem pár slov s pánem co jsi připravoval stánek s kávou (káva byla nakonec zdarma). Dnes už se za ničím nehodím a turistické památky jsou to poslední co chci vidět. A když už, tak jedině bez turistů a hlavně no stres.

Tankujte v levných zemích a mimo dálnice

Když jsme jeli s přítelem někam na týden na dovolenou, vždy jsme někde zastavili, natankovali a pokračovali, peníze jsme nějak extra neřešili. Jedeme dvakrát za rok, přece taky nebudeme lovit levnější benzínku, jak blbci. Jo to když jsem jela sama a hlavně na delší dobu, už jsem se hodně otáčela. Občas stačí jen trochu myslet a mrknout se na průměrné ceny v zemích. Pojedu tudy a tudy, tak když je v Rakousku výrazně levněji než v Itálii, tak natankuji plnou ještě v Rakousku. A opravdu stačí jen s jet z dálnice a o ty dvě koruny na litr, to taky skočí. Když pak řešíte každou korunu, tak je to znát.

Dobré připojištění

Já měla měla Q- servis assistance o kterém jsem psala i článek zde a nemohla jsem si ho vynachválit, když se mi auto porouchalo v podvečer uprostřed Itálie. Odtahovka, servis, oprava a pokračujeme dál během jednoho dne.

Ptejte se na rady místních

Ani internet vám neporadí tak jako lidi, kteří v dané oblasti žijí. Každý ve vás vidí trochu sebe a touhu uskutečnit dobrodružství na 4 kolech. Tak proč se o tenhle bonus ochudit, jen protože se stydíte? Kolikrát vám nabídnou i ubytování, pozvání na grilovačku a nebo oběd. Se vším mám jen pozitivní zkušenosti.

Vyhněte se dálnicím a neplaťte mýtné

Mýtné je dražší než samotný benzín. Přitom stačí na navigaci nastavit – vyhnout se zpoplatněným silnicím. Některé rychlostní silnice dokonce kopírují dálnice, takže neplatíte mýtné na dálnicích, vidíte okolí a menší městečka, které byste neviděli, kdybyste jeli po dálnici. Já když nemusím, rozhodně se na dálnici nehrnu, z 80% je tam stejně nějaké zúžení, nebo nehoda.

Papírové mapy nejsou retro

Jak já si klepala na čelo, když se mi vymazala celá paměťová karta u mobilu, kde jsem měla nahrané mapy celé Evropy. No dojela jsem i bez nich, ale byla to fuška. Při zpáteční cestě mi dokonce jeden pán na benzínce dal svojí mapu Německa, bez ní bych u Mnichova kroužila možná ještě teď. Každopádně mapu Evropy sebou a nikdy nedat z auta.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Zabloudit na Mnichovskym okruhu…? Jak…? Kde…?

  2. Káča says:

    Byla jsem tam prvně. A vůbec jsem nevěděla ty města na které mám uhnout 😀 to se jezdí trochu jinak, bez orientačního smyslu. Naštěstí mapa mě zachránila 🙂

Komentáře nejsou povoleny.