TOULKY JAKO BEZDĚTNÍ

Island – levně, skoro zadarmo

Není žádným tajemstvím, že Island je jednou z nejdražších zemí v Evropě. Proto, pokud chcete tuhle zemi navštívit, užít si jí a neprodělat balík, je potřeba se trochu nad výletem zamyslet. I když jsem na Islandu potkala spoustu lidí, kteří si platili apartmány, pronájem auta a byli na všech drahých atrakcích. Našli se tu i lidi, kteří měli malý rozpočet a výlet pojali víc dobrodružně jako já. Sice to párkrát byla vážně vojna, ale i tak bych neměnila a byl to ten nejlepší výlet, který jsem kdy podnikla.

A protože mi Island přijde jako hodně aktuální pro cestování a objevování, rozhodla jsem se napsat pár tipů kde ušetřit.

moje celkové výdaje za 12 dní:

Letenky – 5800

Jídlo – 2500

Kempy – 4000

celkem 12300 Kč

Vlastní jídlo

Na Islandu větších městech jsou levnější supermarkety Kronan a Bonus, kde je dobré doplnit zásoby. Já už jsem měla z domova připravenou kaši na snídaně, MANU na oběd a polévky a balíčky z DMka na večeři. Průběžně jsem si kupovala nějakou mlsku ke kávě. Na 12 dní jsem měla všechno jídlo na zádech v batohu a protože se občas někdo rozdělil, nebo něco dal, přivezla jsem jídlo ještě domů. Jinak článek ohledně jídla na cesty zde.

Stopování

Doma jsem pochopitelně tuhle část cesty vynechala. Každopádně měla jsem jen dobré zkušenosti. Ale pokaždé jsem se držela v realitě, že se celý stop může zvrhnout a nemusí to dopadnout nejlépe. Nejlepší zážitek byl asi s pánem, který byl na lovu jelenů, vezl mě 140km, čekal na mě 20minut u černé pláže, než se pokochám okolím, koupil mi muffin a dokonce mi na sebe dal i kontakt, kdybych chtěla pracovat na letišti, takhle zkušenost by se mi asi v autobusu nestala. Moje nejdelší stopování bylo, když jsem chtěla od Gullfossu do vnitrozemí, stála jsem tam necelé dvě hodiny a to ráno i večer, jezdí se tam jen teréňákem a ty nějak nestavili (no nedostala jsem se tam, ale snaha byla). Jinak se nečeká dlouho, někdy 3 minuty, ale většinou do 10ti minut frčíte. Příště mám v plánu stopnout i trajekt na Ostrovy západních můžu, to už bude vyšší level.

Spaní na divoko nebo v kempu

Spaní na divoko byla moje největší výzva, ale stejně jsem ji neuskutečnila.  Ve dvou, to určitě není problém, dá se tu spát skoro kdekoliv, kromě Národních parků a soukromích pozemků. Jsem posera a proto jsem spala pokaždé v kempu. Zázemí, ostatní cestovatelé a teplá sprcha vždy vyhráli. Kemp tu stojí v průměru 350Kč na osobu včetně sprchy. Pro příště bych to viděla tak, že vezmu přítele, zaplatíme 100kč za sprchu a lehneme se někam dopryč mimo kemp.

Camping Card

Tahle karta do kempů se vyplatí pokud cestujete ve dvou lidech a po celém ostrově. Stojí asi 1900 Kč na osobu a uplatnit ji můžete ve 41 kempech po celém Islandu až 28 dní. A když vás v průměru noc vyjde na 350Kč, tak šestou noc už spíte zadarmo. Více na www.campingcard.is

Vyhněte se Modré Laguně a dalším

Lákadla, která z vás tahají peníze číhají všude. Jedno z nejznámějších je Modrá Laguna kousek od Reykjavíku. Každý by se chtěl vykoupat v krásné, horké, modré vodě. Vstupné začíná 1300 Kč  a vyšplhat se může do deseti tisíc, přitom jsou na Islandu horké prameny zdarma. Já doporučuji bazén s horkou vodou uprostřed divočiny Seljavallalaug Pool. Máte to zadarmo s výhledem minimálně na dvacet vodopádů. Je dobré si nastudovat alternativy, ať zbytečně neutrácíte. Výlet za velrybami? No můžete zaplatit ty hříšné peníze, ale stává se, že často nevidíte ani ploutev. Pořadatelé nabízejí další jízdu zdarma, pokud nic neuvidíte. Ale kdo si může dovolit ztratit den na velrybách a možná bez výsledku. Na západních fjordech jsou občas k vidění z pláží, podle mě to za zkoušku stojí.

Práce na Islandu

Proč nemyslet ve velkém. Když objevovat Island, si na to dejte vyhraďte dostatečně času. Co takhle 3 měsíce na Islandu. Hodně agentur nabízí pracovní místa, ale vyplatí se i oslovit nějaké soukromníky.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Honza says:

    Se zájmem jsem si článek přečetl, ale převážilo spíše zklamání. Moc objevného jsem se nedozvěděl. Mezi levnější supermarkety bych Kronan neřadil, spíš vedle Bonusu bych viděl Netto. Kdo šetří, tak si asi nekupuje Mannu. Do kanceláře možná někomu vyhovuje, ale na treku v chladu mě porce za 45 kč prostě nestačí. Tahat na zádech jídlo na celou dobu pobytu a ještě něco dovést domů? Tak zase draho na Islandu v supermarketech není. Ostatně ochutnat něco místního přece k cestování patří. Mladá dívka se stopováním asi problém mít nebude, ale obecně to už není co bývalo. Přetlak turistů mění postoje domorodců na lehkou averzi. Spát nadivoko kolem Ring road 1 většinou je problém, a ani o žádném dobrodružství nemůže být řeč. V současnosti je zde přeplněno. Policie posílá turisty z parkovišť do kempů, totéž místní, když se hodláte utábořit blízko vesnice. Projet Island po okružní silnici? Už jsem potkal několik Čechů, kteří byli Islandem zklamaní, ani se nedivím, když vás cestovka proveze po jižním pobřeží tam a zpět. Vyrazit ale do vnitrozemí je už jiný level. Horké prameny zdarma na Islandu jsou, ale vyžaduje to místní znalost, rozhodně nejsou na každém kroku, spíš vzácně. V západních fjordech je jich překvapivě více. Lepší varianta než platit za sprchu v kempu, je zajít na místní bazén. Jsou v každé větší vesnici za podobnou cenu jako sprcha v kempu, která vám poteče zpravidla jen několik minut a navíc si ještě zaplavete. Vychvalovat Seljavallalaug Pool je nadnesené. Byl jsem tam dvakrát, žádný výhled na vodopády, voda jen vlažná a nepříliš čistá. Z parkoviště je to kus cesty, takže spíš ztráta času. Ale proti gustu …. Kdo chce vidět velryby, tak doporučuji Husavík. Rozhodně se nestává, že by nebyla vidět ani ploutev. Investice cca 10000 ISK je na zvážení každého. Spaní v přírodě je rozhodně zážitek, když ničím jiným, tak absolutním tichem, narozdíl od kempu! Bát se není čeho, snad jen špatného počasí. Kdo chce objevovat Island a zažít přitom dobrodružství je stále možné, ale asi ne tímto stylem. Inspirativní byli např. webovky jednoho staršího Němce, který po mnoho let jezdil jen na Island a přitom prochodil vnitrozemí Islandu křížem krážem i mimo cesty. Za 9 let , kdy trávím pravidelně léto na Islandu, si člověk nějaký názor už vytvoří.

  2. Káča says:

    Moc děkuji za názor. Samozřejmě, že je sousta různých variant, jak extrémně levně strávit léto na Islandu a nepotkat přitom člověka. Já jen píšu svoje zkušenosti, díky kterým jsem sama s batohem vyrazila poprvé na Island, co jsem měla sebou a jak jsem si to užila a v čem jsem udělala chybu. Každý vnímá jinak a mě se můj první výlet líbil a u Seljavallalaug Pool byl pro mě nezapomenutelný. Udělali jsme si skvělou i když propršenou sobotu,já pro mě to tam bylo dechberoucí. 100 lidí 100 názorů. Já říkám jen ten můj. Přeji příjemné cestování po Islandu, třeba se ti ten desátý rok bude u Seljavallalaug Pool tak líbit, do třetice všeho dobrého 🙂

Komentáře nejsou povoleny.