ECO

Upcyklace – předělej, nekupuj nové věci

Co to vůbec upcyklace je?

Laicky řečeno předělávání starších a použitých věcí na nové věci s přidanou hodnotou. Takže máte starou skříň, kterou chcete vyhodit, protože se vám nehodí ke křeslu a posteli. Ale vy to neuděláte, protože znáte upcyklaci, tak vezmete barvu a nábytek přetřete, vyměníte úchytky a najednou máte super nový nábytek, kvůli kterému byste zorganizovali přehlídku. Tak takhle jednoduše bych popsala upcyklaci.

A to se netýká jen nábytku. Předělávání oblečení může být až chytlavé, každé děvče by chtělo mít to co jiné nemá, tak proč si staré svetry nevylepšit. Ze starých věcí se dají vyrobit nové umělecké kousky, se kterými můžete zahájit výstavu. Všimli jste někdy když jdete lesem na procházku, že jsou tam pohozené staré pneumatiky, co je zužitkovat na zahradě jako záhony pro květiny. Nakonec si myslím, že je opravdu málo věci, které doopravdy nepotřebujeme, nebo které opravdu dosloužili a zasluhují vyhodit.

Tohle téma mě hodně baví. Jsem totiž takový kutil a hrozně ráda upcykluji staré věci. Když si vezmete kolik se zbytečně vyrobí nových věcí a vyhodí, nebo nepoužívá starších, tak mě to trochu rve srdce. Dnes jsme tak pohodlní, že nám přijde naprosto přirozené točit a utrácet peníze stále dokola za nové věci. V jakýkoliv den se zastavíte v nákupním středisku, nebo třeba v Ikea, tak jsou tyhle obchody narvané k prasknutí. To lidé opravdu potřebují tolik nového materiálu ve svých domácnostech?

Já jsem se poprvé setkala s upcyklací, když jsem se stěhovala do Prahy. Potřebovala jsem si vybavit byt, ale neměla jsem moc peněz, tak asi nejznámější náhražka nábytku jsou palety. Protože jsem pracovala v firmě, kde jsme měli sklad, tak palety putovaly do nového bytu. Lehce obrousit, přetřít na požadovanou barvu a může se spát. Potom se mu těžko utrácely peníze, když jsem viděla, jak nemusím kupovat nové, ale používat staré. Vždycky jsem si řekla, kouknu bazaru, nebo na půdě u babičky a předělám si to k obrazu svému. A najednou to bylo, starý koš z půdy posloužil jako nový koš na prádlo, máminu starší košili jsem využila jako volnější šaty s opaskem. Teď když vidím staré auto, hned si ho představím jak má nové potahy a vyleštěný lak a je jak nové. Naučila jsem se tak přemýšlet, takže mi nedělá problém držet peněženku zkrátka a šetřit tak i životní prostředí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.