RECEPTY

Proč jsem se stala veganem

Pro ty co neví kdo je vegan, mám jednoduchou definici.

Vegan je člověk, který nejí živočišné produkty a výrobky z nich (maso, mléko, vajíčka, med), jeho jídelníček je rozhodně pestřejší, než se na první pohled může zdát. Vegani jedí spoustu luštěnin a zeleniny bohaté na bílkoviny, ovoce s dostatkem sacharidů a oleje, semínka, ořechy kvůli dostatku tuků.

Stát se veganem rozhodně nebylo ze dne na den, dlouhou dobu jsem koketovala s vegetariánstvím (nejí pouze maso). Každopádně tomu přispěla moje cesta Asii, kde jsem potkávala lidi z celého světa, kteří se stravují vegansky a byli tak zdravý, vitální, plní energie, rozhodně nevypadali nezdravě, naopak spoustu vymakaných sportovců. Do toho jsem každý den narážela na fakt, jak zvířata trpí. Jak se k nim my lidé chováme. Viděli jsme, jak jsou chována a převážena v nelidských podmínkách (u nás to nevidíte, protože máme kamiony s plachtami. Já miluji zvířata strašně moc a i na zvířeti, které neznám mi záleží. Když jdu třeba lesem a vidím brouka na zádech, jak se nemůže zvednout, pomůžu mu, dám mu další šanci. Když vidím jak se topí můra ve vodě, tak jí vyndám na břeh. Nejsem k tomu lhostejná. Tak nevím, proč bych měla vědomě způsobovat utrpení dalším zvířatům.

Tak tohle byl můj důvod, který mě navnadil směrem k veganství. Čím více jsem se o tento způsob života zajímala, nemohla snášet myšlenku, že zvířata trpí kvůli mě. Mě, která by se rozdala pro svět, tak jsem s živočišnými produkty nadobro sekla.

Něco málo na zamyšlení

  • Myslím, že každý si umí představit jak asi vypadá život zvířete, co má být zpracováno na maso. Ale zvířatům neubližujeme jen kvůli masu.
  • Krávě, je její tele odebráno po pár hodinách co ho porodí a už ho nikdy neuvidí. Tele je dáno do malé klece, kde je uměle vyživováno. Po té co kráva začne produkovat mléko, je napojena na přístroje, které mléko odsávají.  Potom je tak 4 roky (některé krávy vydrží déle) uměle oplodňována. Po těch pár letech, většina krav padá vyčerpáním a jdou v nebohém stavu na jatka (my si pak užíváme ty pěkně šťavnaté steaky).
  • Slepice jsou ve velkochovech v malých klecích, snášejí do úplného vyčerpání a pak jsou poslány na jatka. V klecích nemohou hrabat, čistit peří, roztáhnout křídla, ani se cítit v bezpečí. Nemluvě o tom, že jsou jim zkracovány zobáky, aby se v klecích nemohly klovat.
  • Včelky, musí denně létat pro pyl. Musí se vypořádat s pesticidy, které na rostliny stříkáme. Hodně včel díky všem našim postřikům a ochranám plodin umírá, ty co přežijí doufají v to, že budou mít výživu v podobě medu a mateří kašičky pro sebe. Bohužel přijdeme my lidi a všechen med jim vezmeme a dáme jim místo toho nevýživnou vodu s cukrem.
  • Psi, králíci, myši každý den trpí v laboratořích, abychom my mohli používat krém na obličej, šampon, řasenku, sprchový gel. Jednotlivé složky jsou jim pak kapány do očí, inhalují je, nebo jim je vpichují rovnou do kůže. Vždycky si představím, jak na mém psovi někdo zkouší podobná zvěrstva.

Pokud někdo řekne, že má domácí vajíčka a mléko od farmáře a takový průmysl nepodporuje. Přitom ho vidíte jak se láduje obyčejnou sušenkou, rohlíkem, sýrem, tak bohužel tento průmysl podporuje. Myslím, že vajíčka zbytečně přidáváme do různých receptů a ani tam být nemusí, kravské mléko také. Jako alternativu si můžete udělat domácí rostliné mléko, mandlové, makové, rýžové, sojové atd. Pro mě rozhodně chuťově lepší než normální mléko, makové miluji.

Asi nejdůležitější je si to všechno uvědomit. Nakonec zjistíte, že je skvělé pomáhat těm, kteří si pomoc nedokáží. Jak neuvěřitelně chutná mohou být vaše jídla. Můj jídelníček nebyl nikdy lepší. Nejdřív jsem měla obavu, že bude těžké se vzdát sýrů, ale existuje nepřeberné množství produktů a receptů, díky kterým si na sýr ani nevzpomenu. A když tak i veganský sýr z kešu oříšků není problém. Třeba můj důvod nakopne i někoho dalšího.

A strach z toho co si kdo myslí? Tak ať si myslí. Většinou špatné reakce na veganství, jsou důvodem k maskování vlastní uvědomělé viny.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.