TOULKY JAKO BEZDĚTNÍ

Pokojskou ve Švýcarsku

Nebyl to můj dream job pracovat ve Švýcarsku a už vůbec ne jako pokojská v hotelu. Ale tak nás ta země jednou v létě okouzlila, že jsme se rozhodli tu začít žít. O našem hledání práce a stěhování se do Švýcarska jsem psala už v článku zde. Pokojská ve Švajcu, je to to nejjednodušší co tu můžete dělat, když tu chcete pracovat a máte jen základy němčiny. Hodně lepších hotelů samozřejmě vyžaduje delší praxi, kvalitní němčinu a má větší nároky. Ze začátku mi z hotelu nikdo neodpovídal, ale postupem času, jsem si vylepšila motivační dopis a životopis a najednou jsem začala dostávat pozvánky na pohovory. Musíte prostě vyčnívat z davu. Dneska už se mi nestane, že by mi někdo neodepsal, kord, když moje CV zdobí pracovní povolení a praxe + mám doporučující dopis od předchozích zaměstnavatelů.

Myslím, že jsem měla velké štěstí na hotel. Pracovala jsem v malém rodinném hotýlku Roggerli na okraji Alp, který měl 13 pokojů a byly jsme tam pouze dvě pokojské. Větší hotely jsou hodně neosobní i práce s více lidmi je náročnější. Já měla štěstí na kolegyně, vystřídala jsem tři a všechny byly hrozně milé. Přes sezónu jsme měly samozřejmě výpomoc. Když jsem nastoupila měla jsem jen základy němčiny, jedině s šéfovou jsem mluvila anglicky a s ostatními německy. Takže vás to donutí mluvit a učit se, protože nemáte na výběr, praxe byla vážně nejlepší škola.

Můj pracovní den

Začínala jsem od 7 hodin, s tím, že v létě jsem jezdila už na 6tou, abych práci mohla dělat víc v klidu a pořádně. Ráno jsem uklízela restauraci, veřejné chodby, recepci, pohrabala listí kolem hotelu, v hotelu byla i velká zimní zahrada (celá prosklená), takže jsme čistili okna atd. Průběžně jsme připravovaly prádlo a pokud nějaký z hostů opustil pokoj, vrhly jsme se na úklid pokoje. V 11 jsme měly pauzu na oběd (půl hoďky) a pak zase na pokoje, až do 16 hodin. Když byl čas, rychle zapnout pračky, sušičky a skládat prádlo. Po práci rychle domů, opláchnout a jít se plácnout k jezeru, to bylo moje.

Plat

Hodně lidí se ptá na peníze. V tomhle budu transparentní- Můj fixní plat byl 3.458 fr. v hrubém, což je necelých 80.000 kč, za 45h týdně. Což si vyděláte v každém průměrném hotelu ve Švýcarsku. Pracovní dobu jsem měla od 7 do 16, pokud je víc práce, tak se dělá přesčas. Všechny přesčasové hodiny a minusové hodiny se mi počítaly, následně jsem dostala volno, nebo zaplaceno. Co my vlastně zbylo z výplaty, po odečtení srážek?

  • AHV (důchodové pojištění) – 177 fr
  • ALV (pojištění v nezaměstnanosti) – 38 fr
  • NBU (úrazové pojištění ) – 64 fr
  • KTG (to nějak neumím vysvětlit) – 39 fr
  • BVG (důchodové pojištění II. pilíř) – 96 fr
  • Quellensteuerab (srážková daň, procento podle kantonu) – 189 fr
  • Verpflegungsab (ubytování, nebo strava v hotelu) – 250 fr

Takže po srážkách mi přišlo na účet 2.600 fr, což je 61.000 kč, z toho jsem si ještě musela zaplatit zdravotní pojištění (já jsem u pojišťovny CSS a platím 253 fr cca 6.000 kč )

Podtrženo sečteno, po zaplacení všeho povinného mi zůstalo 2.347 fr cca 55.000 kč. Z toho jsme potřebovali zaplatit nájem 1.400 fr což je 32.000 kč, určitě bychom mohli bydle levněji, řekla bych i klidně za 20.000, ale nechtěli jsme se někde mačkat. Náš sen byl i takový, že za námi budou jezdit rodina a kamarádi. Proto mít pokoj pro hosty, bylo nezbytné. Nesmím opomenout lenošení na terase. Takže jsme si raději připlatili. No celkem nám zbylo 23.000 kč na jídlo a ostatní náklady. Otázka jestli je dá vyžít z platu uklízečky? Dá a myslím, že i dost na vysoké noze, dá se i dost ušetřit. Náš jediný problém byl, že přítel dlouho hledal práci a tak nepracoval a táhli jsme to z jednoho platu a i tak utáhli a to nejsme velký šetřílci, rádi si dopřejme.

Každá náročná práce se dá dělat, když máte dobré pracovní podmínky a kvalitní lidi kolem sebe. Mě vyhovovalo chodit brzo domů a hlavně s čistou hlavou.

Mohlo by se vám také líbit...