Jak jinak ekologicky a zodpovědně přispět světu, než tím, že nebudeme vytvářet odpad. Hodně lidem se to zdá složité, protože v dnešní době je 90% věcí, které si kupujeme v nějakém obalu. Vezměte si kolik plastových pytlíků a tašek si přinesete domů za týden, měsíc a za rok? Ale jsou lidé, kteří svůj roční odpad vtěsnají do zavařovací sklenice, což je skvělé, ale né každý má tu možnost nakupovat potraviny bez obalu ve své vesnici nebo městečku. Naštěstí dnes je tento trend tak populární, že v každém okresním městě už funguje minimálně jeden krám, kde nakoupíte na váhu a odnesete si nákup pouze ve vlastních sáčcích a nádobách. A tato síť se stále rozrůstá
— > mapa obchodů v Česku a na Slovensku zde.
Na stránkách objevíte kde je třeba automat na mléko, nebo kde koupíte rýži na váhu. Ale stačí začít malými krůčky. Základem je redukovat plasty, používat znovu použitelné nádoby na potraviny, koupit si plátěnou tašku na nákup a třeba bambusový kompostovatelný kartáček. I když žiji na vesnici, bio odpad ze zeleniny jsem vždycky házela do popelnice, nějak mě nenapadlo udělat si kompost a ten pak využít na hnojení zahrádky. Teď už mám kompostér se žížalkami a kupované hojivo už nepotřebuji. Jen tím, že o tom budete přemýšlet a uděláte jednu věc, tak tím ovlivníte svět k lepšímu. Můžete ušetřit i spoustu peněz, hodně lidí si začalo pěstovat vlastní zeleninu, nebo vyrábět jogurty, domácí mléka, dělají si vlastní svačiny. Jde o to začít přemýšlet co kupujete, kolik toho kupujete a v čem to kupujete.
A i když třeba vaši známí, nebo rodina je k obecnému třídění, nebo jakékoliv redukci plastu asertivní, ano i těch znám hodně. Můžete je ovlivnit třeba tím, že jim koupíte velké bavlněné tašky s věnováním a věřte, že bez nich už se do krámu nevydají. Navíc tohle šetření planety je docela nakažlivé, takže myslím, že v tom nezůstanete sami.