TOULKY JAKO BEZDĚTNÍ

Nouzové nocoviště na Šumavě

Nevím jak je komu známo, ale v Národních parcích v Čr se prostě stanovat nemůže. Výjimkou jsou nouzová nocoviště na Šumavě. Já jsem se rozhodla jich pár vyzkoušet a s batohem na zádech jsem se toulala Šumavou. Šumava je taková moje srdcovka. Rozhodla jsem se tedy vzít i mého čtyřnohého parťáka Arona. Bylo srpnové horké léto, takže jsem byla ráda, že s těmi deseti kily na zádech stojím.

Na Šumavě je celkem 7 nouzových nocovišť. V průměru jsou od sebe vzdálené 12km, což za den ujde i malé dítě. Platí zde určitá pravidla

  • Místo využijte pouze na jednu noc
  • Nerozdělávejte oheň
  • Veškerý odpad odneste s sebou
  • Dodržujte klid
  • Celoroční provoz od 18.00 do 9.00 hodin

Nejvíc šťastná jsem byla, když jsem se vydrápala na Poledník. Po cestě jsem třikrát vlezla do nějakého ledového potoku, abych se osvěžila. Bylo mi řečeno, že na Poledníku zavírají v 5, což po tom válení v potocích a borůvčí, jsem málem nestihla. Ale nakonec jsem si to vychlazené pivo a česnečku k večeři dala.  Jako bonus přišla kolem půlnoci obrovská bouřka, a Aron je brutální psychopat co se týče bouřky a různého střílení. Málem mi strachy rozsekal stan, ale ustáli jsme to. V noci mi chodily strachující smsky od mámy, které jsem jak už je jí známo, tvrdila, že jsme v pohodě a žádná bouřka tu není (promiň mami, co oči nevidí, srdce nebolí).

Nouzová nocoviště na Šumavě

Hůrka u Prášil

Poledník

Modrava

Bučina

Strážný

Nové Údolí

Pod Plešným jezerem

 

Samozřejmě můžete jako správný tramp spát kdekoliv a bez ostatních lidí, ale nocoviště mají i svoje kouzlo. Potkáte tu další nocovníky, prohodíte co jste dneska všechno ušli a dáte si společně pivo. Když jsem sama, tak občas společnost ocením.

Tip: Zkoušela jsem i stopovat a ani na Šumavě s labradorem, to není žádný problém. A v Modravě si zajděte do pivovaru Lear, mají tam nejlepší jídlo (za přijatelné ceny) na Šumavě a hlavně lívance s borůvkami.

Mohlo by se vám také líbit...