TOULKY JAKO BEZDĚTNÍ

Jižní Island – nejhezčí zážitek

Vždycky si na těchto kouzelných místech říkám: ,,Kéž by moji rodiče mohli mít v 25 letech ty možnosti, jako mám dnes já. Možná bych se ani nenarodila a tuhle krásu neviděla.”

Proto děkuji mamce, že i přesto že trne hrůzou, ať jedu kamkoliv, vždy je ochotná odvézt mě na letiště.

Island je nádherný celý. Ale i přesto si odsud odvezete jeden nejsilnější zážitek. Pro mě to byl zároveň ten nejnáročnější zážitek a to 27km dlouhá tůra průsmykem Fimmvörðuháls, mezi dvěma sopkama, ze Skogáru do Þórsmörku. Trochu mě mrzí, že jsem nebyla lépe vybavená, na celou 86km tůru, až do Landmannalaugar (Duhové hory), ale absolvovala jsem pouze jednu část. Každopádně celou 86km dlouhou trasu mám napsanou na příští rok.

Trasa je dlouhá 27km, dá se v klidu zvládnout za 10 hodin. Já jsem měla na zádech 15kg a řeknu vám, že posledních 5km, jsem přemýšlela jestli ten batoh někde nezahodím (došla jsem i s batohem). Trasa je výborně značená patníkama, takže se nikdo nemusí bát, že by se ztratil. Místní doporučují gps lokátor, protože lidé jsou zvědavý a každý rok se tu někdo ztratí. Já doporučuji tůru absolvovat za dobrého počasí, místy je to občas nebezpečné a hodně strmé.

Kdyby někdo nezvládal celou trasu je tu i nouzová chata, kde můžete přenocovat a doplnit síly.

Část trasy vede i po ledovci, kde to pěkně klouže. Za horšího počasí bych řekla, že to tu může být až na zlomení nohy.

Na začátku i na konci trasy je kemp, takže není potřeba se strachovat, že by si člověk neměl kde oddáchnout a doplnit zásoby. Ze začátku potkáváte dost lidí, ale po třech hodinách na cestě, už jsem živáčka potkala minimálně. Příjemné bylo setkání bylo kempu u vodopádu Skogafossu. Kde jsem potkala i strašně milou holčinu, která zde přes léto pracovala.

Z Þórsmörku mě vezl místní islandský průvodce a jeho parta srandovních australských seniorů, kterou měl na starost. Na cestě k hlavní silnici jsme se brodili (40km) s minibusem přes řeky, což byl pro můj žaludek zvláštní zážitek.

Tip: Rozhodně se ubytujete v campu Volcano Huts, kde je k dispozici i přírodní bazének s horkým pramenem. Ráno koukejte vystoupat na horu před vámi, kde máte možnost kochat se výhledem na celé údolí.

Mohlo by se vám také líbit...