ECO

Jak na život bez odpadu

Od mala jsem netřídila odpad, natož ho nevytvářela. Naše rodina to nikdy nějak neřešila, bydleli jsme na vesnici, neměli popelnici a tak jsme všechno vozili na skládku kousek od baráku, nebo pálili. Nebyla jsem k tomu vychována, s recyklací jsem se poprvé setkala ve škole a později, když jsem si našla přítele, jehož rodina byla do recyklace zapálená. Mohu říct, že i já začala  třídit odpad a chtěla jsem pro naši planetu ušetřit nějaká ten plast v přírodě, nebo v ovzduší. S přáteli jsme uspořádali akci, kde jsme sbírali odpadky, v okolí cesty po které rádi chodíme na procházky. Dokonce jsem před dvěma lety donutila i moje rodiče, aby třídili plasty do pytlů a stále v tom pokračují (díky bohu za to). Postupně mě tohle téma začalo více zajímat.

Definitivní tečku plastům jsme zasadila, když se moje procházky pro bílých plážích, nebo šnorchlování v průzračném moři změnili v zápas s plastem. Dala jsem dohromady seznam základních věcí, které využijete každý den a nebudete díky nim tvořit odpad.

LÁHEV NA VODU

Taková jednoduchá věc a kolik lidí si stále nebere vlastní vodu, ale kupuje si ji v plastových láhvích. Dnes existuje nepřeberné množství stylových a funkčních lahví. Navíc díky tomu sledujete pitný režim, to vám tělo vrátí.

PŘENOSNÝ ŠÁLEK NA KÁVU/ČAJ

Někdo si dá kávu až v práci, někdo si ji vypije doma, ale stále tu máme obrovské množství zbytečně vyprodukovaných kelímků na kávu. Pokud si chcete svoje latéčko vychutnat po cestě do práce, doporučuji koupit hezký skleněný, bambusový, nebo jiný znovu omyvatelný šálek. Mě si díky tomu pamatují v každé kavárně.

SKLENICE NA POTRAVINY

Stačí si přinést například váženou rýži a přesypat ji do uzavíratelné nádoby, nejen, že je chráněna před vlhkostí a moly, ale i vám to dává v kuchyni pořádek a řád.

BAMBUSOVÝ KARTÁČEK

Curaprox je super, ale já ho stejně oddělám po pár týdnech. Proto jsem hledala alternativu, která by byla ekologická a štětinky přežily alespoň měsíc. Našla jsem bambusový kartáček, je plně kompostovatelný a má příjemné nylonové štětiny, které čistí lépe, než kterýkoliv jiný kartáček a navíc ho potom co doslouží hodíte na kompost.

BOX NA JÍDLO

Když jsem brigádně pracovala v restauraci rvalo mi srdce kolik lidí si přijde pro jídlo sebou a nenosí sklenici na polévku, nebo box na jídlo. Ale musím říct, že alespoň jednoho pána, jsem přesvědčila jak ekonomické a ekologické to je, až si začal nosit svůj boxík Manželka prý doma koukala. Můžete do něj dát svačinu, dortíček, cokoliv. Hlavně nosit stále sebou.

SÁČKY NA OVOCE/PEČIVO

Dokud jsem neměla bavlněné sáčky ze starých látek, alespoň jsem si sebou do obchodu brala plastové pytlíky, které jsem měla doma z minula, abych si nemusela brát stále nové a nové. Teď už jen bavlněné, když se ušpiní hodím je do pračky a zase použiji.

BAVLNĚNÁ TAŠKA NA NÁKUP

Tak plátěná taška přes rameno je povinnost. Každopádně i stylovka. Můžete si na ni nechat cokoliv natisknout a vyjádřit tak svůj názor, třeba na plýtvání platem. Já mám velkou tašku stále v autě i pytlíky, protože ne vždy jsou mé nákupy plánované. Všechny plastové sáčky a tašky odmítám, protože mám vlastní.

LÁTKOVÝ KAPESNÍK

Ne každý snese látkový kapesník. Nemusí to být z hrubé balvny, dnes jsou šetrnější látky s vašemu nosíku jako třeba bambus. Jeden takový kapesník ušetří nejeden strom. Nezapomeňte nosit druhý čistý po ruce, až vás o něj požádá kamarád, rovnou mu ho nechte a šiřte tuhle myšlenku dál.

SKLENĚNÉ/BAMBUSOVÉ BRČKO

Plastové brčko je absolutně zbytečný odpad. Navíc já když jsem poprvé pila ze skleněného, to bylo teprve to pravé vychutnání si nápoje.

KOŠE NA TŘÍDENÝ ODPAD

Jsem ráda, když vidím, jak každý omezuje odpad co to jen jde. Ať už hodně nebo málo, myslím, že úplně každý by měl alespoň třídit odpad. Později ho pak znovu zrecyklují a nemusí se tak kácet nové stromy, nebo tvořit nové plasty. Používá se recyklované stále dokola a nepodporuje se nový a nový koloběh výroby.

KOMPOSTÉR

To je tak chytrá věc, až to není možné. Lidi platí za více než by měli, protože vyhazují organický odpad do popelnice. Dále kupují hnojiva, aby si vypěstovali květiny, zeleninu a ostatní. Tohle můžete všechno zapomenou pokud budete mít kompostér. Žížalky vám přemění zbytky na tzn. žížalí čaj, který použijete k hnojení a ještě ušetříte za popelnici. Jsou i hezké verze do bytu, takže lidé z města také mohou kompostovat. Žížaly jsou novým domácím mazlíčkem.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.